س از مرحله تصمیم‌گیری اکنون باید میزان سرمایه موردنیاز برای شروع کار ساخت‌وساز را برآورد کرد. ساخت یک ساختمان علاوه سرمایه موردنیاز برای خرید ملک کلنگی و ساخت آن همواره با اتفاقات پیش‌بینی نشده‌ای هم همراه شده و این موضوع دشواری‌های این صنعت را بیشتر کرده است.

به همین دلیل افرادی که سابقه زیادی در این حرفه دارند، همیشه بخشی از سرمایه خود را برای روز مبادا حفظ می‌کنند تا در صورت بروز یک مشکل، آسیب جدی به پروژه وارد نشود.

پس راه درست این است که اگر سرمایه ما با توجه به محاسبات روز کشور، با ساخت‌وساز ملک هماهنگی دارد، توصیه می‌شود که به میزان حدود 10 درصد هم به آن اضافه کنید تا در ادامه مسیر به مشکل نخورید. تقریباً با هر سرمایه‌ای می‌توان خانه و یا آپارتمان ساخت، اما با توجه به خروجی پروژه و مواردی که در نظر گرفته‌اید، این سرمایه متغیر خواهد بود.

آیا مالک هستید یا خیر؟

چگونه ساخت‌وساز را شروع کنیم ؟ می‌دانیم که یکی از الزامات ساخت یک خانه و یا آپارتمان، داشتن یک زمین مسکونی است. به همین دلیل اگر از قبل برای خرید زمین اقدام کرده‌اید یا با کسی برای ساخت مشارکت می‌کنید این شانس را خواهید داشت که سریع‌تر پروژه خود را آغاز کنید. در این مرحله می‌بایست به اتفاق یک کارشناس ثبت املاک بررسی‌های لازم را انجام داده و وضعیت زمین و تطابق آن با سند را بررسی کند.
پس از این مرحله باید برای گرفتن جواز ساخت از شهرداری یا دهیاری (در روستاها) مربوطه اقدام نمود. برای این کار باید اول از همه به این ادارات در منطقه خود مراجعه کرده و تشکیل پرونده دهید. سپس باید اصل و کپی سند ملکی، برگه تسویه حساب عوارض شهرداری و کارت شناسایی مالک را به کارشناس مربوطه ارائه دهید.

شروع کار با عقد قرارداد با پیمانکاران مربوطه

بعد از دریافت پروانه ساخت و دریافت اجازه شروع به کار ساختمانی از مهندس ناظر شما می‌توانید تا با هر پیمانکاران مناسب از دیدگاه خود قرارداد امضا کنید. از آن جایی که همکاری با پیمانکاران حقیقی یا به اصطلاح سنتی تاکنون ضربات مهلکی به سرمایه‌گذاران وارد کرده، بهتر است با یک شرکت ساخت‌وساز حرفه‌ای قرارداد امضا کرد.
چگونه ساخت و ساز ساختمان را شروع کنیم؟ برخی شرکت‌های ساختمانی صفر تا صد ساخت‌وساز املاک را بر عهده گرفته و در موعد مقرر آن را تحویل می‌دهند. البته اگر هدف شما این است که دستی بر آتش داشته و خود نیز درگیر کار شوید تا فرایند کار ساخت‌وساز را درک کنید بهتر از شخصاً با پیمانکاران سنتی یا همان پیمانکاران جز قرارداد ببندید. برخی انواع قراردادهای عمرانی به شرح زیر هستند.

  • قرارداد مقاطعه‌کاری اجرای سقف
  • قرارداد مقاطعه‌کاری گودبرداری
  • قرارداد مقاطعه‌کاری اجرای فونداسیون
  • مهم‌ترین نکات درمورد قراردادهای ساخت ساختمان

نکته مهم در قراردادها این است که در کنار قراردادهای فوق یک قرارداد سفت و سخت تحت عنوان قرارداد مهندسی ساخت‌وساز با پیمانکار مربوطه داشته باشیم که شامل موارد زیر است.

تأمین کالای موردنیاز و نصب آنها
نظارت کامل هنگام خرید و اجرای کالاها
جریمه دیرکرد
برقراری ایمنی ساخت‌وساز
نکاتی مهم برای شروع ساخت‌وساز

به علاوه داشتن حساسیت نسبت به کیفیت مصالح هم بسیار مهم است. بسیاری از پیمانکاران قصد فریب سرمایه‌گذاران را داشته و در حین قرارداد، بندی تحت عنوان تأمین کالای مرغوب را نادیده می‌گیرند که می‌توان با گنجاندن این بند در خصوص نوع و کیفیت مصالح آن‌ها را از حساسیت خودآگاه کنید.فکر میکنم الان دیگه به پاسخ سوال چگونه ساخت‌وساز را شروع کنیم رسیده باشید.

مراحل اجرایی ساختمان و آنچه قبل از شروع کار باید دانست
همواره سوال برای افرادی که به دنبال ساخت و ساز هستند پیش میاد که چگونه ساخت‌وساز را شروع کنیم ؟ تا این مرحله هیچ عملیات فیزیکی روی ساختمان یا زمین مربوطه انجام نشده بود. از اینجا به بعد است که به اصطلاح کار میدانی باید انجام شود. پس آشنایی با مراحل ساخت بسیار مهم است. اما قبل از اینکه به سراغ این مرحله برویم باید دانست که طراحی نقشه خانه جدید کاری تخصصی است که بخشی معماری و سازه آن توسط مهندسان مربوطه طراحی می‌شود.

البته مالک و سازنده هم می‌توانند در این زمینه علایق شخصی خود را بیان کنند که در صورت عدم مغایرت با قوانین شهرسازی و نظام مهندسی قابل اعمال است. تهیه نقشه‌ها کاری زمان‌بر است و بهتر است پس از دریافت آنها با فردی متخصص هم مشاوره شود. این مرحله ممکن است چندین بار تکرار شود ولی در نهایت از بابت طراحی خیالتان راحت خواهد بود.

برای ساخت و ساز ساختمان اگر قبل از این مرحله تصمیم داشته باشید که برای نقشه خود تراکم بخرید، باید هزینه بیشتری بپردازید. در مرحله بعد باید تمامی برگه‌های مهندسی ساختمان از اسکلت بنا گرفته تا بهینه‌سازی مصرف انرژی، همگی دوباره مورد ارزیابی قرار بگیرند. بعد از پشت سر گذاشتن این مرحله، تقریباً می‌توانید مطمئن باشید که عملیات ساخت‌وساز ملک به زودی و به شرح زیر آغاز خواهد شد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.